Hoci sa termíny „právnik“ a „advokát“ často zamieňajú, predstavujú dve odlišné kategórie v právnom systéme. Každý advokát je právnikom, ale nie každý právnik môže vykonávať advokátsku prax.
Právnik je absolvent právnickej fakulty s titulom Mgr., ktorý získal vysokoškolské právne vzdelanie druhého stupňa. Tento pojem zahŕňa široké spektrum právnych profesií vrátane sudcov, prokurátorov, notárov alebo exekútorov (vrátane advokátov).
Advokát je právnik, ktorý musí navyše spĺňať viaceré podmienky
niekoľkoročná prax ako advokátsky koncipient v advokátskej kancelárii;
úspešné absolvovanie náročných advokátskych skúšok obvykle zložených z niekoľko častí;
zloženie advokátskeho sľubu a zápis do zoznamu Slovenskej advokátskej komory.
Medzi rozdiely ďalej patrí, že ,,len“ právnik nemusí byť nikde registrovaný ani vedený v žiadnom zozname. Advokát musí byť zapísaný v zozname advokátov Slovenskej advokátskej komory, ktorá robí nad výkonom advokácie aj dohľad. Ďalej platí, že ,,len“ právnik nemusí byť poistený, no advokáti majú povinné poistenie zodpovednosti za škodu. Zároveň, právnika neadvokáta neviaže mlčanlivosť. Všetci advokáti majú prísnu povinnosť mlčanlivosti.
Záverom je dôležité spomenúť, že poskytovať právne služby za odmenu môžu len advokáti zapísaní v zozname advokátov Slovenskej advokátskej komory. Právnik, ktorý nie je zapísaný v zozname advokátov, nesmie poskytovať právne služby za odplatu. Pokiaľ tak robí (a žiaľ často sa to deje), porušuje tým právne predpisy a sám riskuje aj trestnoprávnu zodpovednosť. Zároveň takýto právnik-neadvokát vystavuje riziku svojich klientov, ktorí síce takejto osobe-pokútnikovi zaplatia, ale nemajú garanciu dohľadu nad kvalitou práce, nemajú nárok na náhradu trov konania za tieto služby a v prípade vzniku škody nemajú nárok ani na plnenie z poistenia, lebo právnik neadvokát povinne poistený nie je.
Právnik nestačí, zverte svoje právne záležitosti len advokátovi.
Advokátska kancelária poskytujúca právne služby v rôznych oblastiach práva v Trnave.